Куди вкласти гроші?

Питання не просте, і варіантів відповідей на нього чимало: від «закатати в банки» до найскладніших схем роботи з похідними цінними паперами. В нашій країні доступні далеко не всі види інвестування, та й навіть про ті, що існують, українці знають дуже мало. Та все ж таки, інвестиції в Україні за набором параметрів не відрізняються від інвестицій в будь-якій країні.

Перший параметр - інвестиційні ризики. Для початку Вам потрібно усвідомити, що будь-яка інвестиція ризикована і може бути збитковою. Візьмемо, приміром, золото. Ви не знайдете жодного аналітичного матеріалу, який ставив би під сумнів інвестиції в золото, всі пророкують стабільне зростання його вартості. Однак у період з 1980-го по 1985 рр. вартість золота впала вдвічі – з 612-і до 317 USD за тройську унцію. А з урахуванням інфляції долара за цей період цьогорічна вартість золота ще не досягла рівня 1980-го!

Навіть якщо Ви закопаєте свої заощадження на дачній ділянці, то все одне наражатиметесь на ризики – знецінення, крадіжка, псування... Врешті-решт, Ви можете взагалі забути, де їх закопали. Підкреслюю, важливо усвідомити, що будь-яка інвестиція ризикована, просто ризик у кожного фінансового інструменту різний. Якщо ризиковий випадок станеться, матимете збиток.

Другий параметр – прибутковість. Будь-яка інвестиція з певною ймовірністю може принести Вам дохід. Навіть на консервах, закопаних на дачній ділянці, за певного збігу обставин Ви можете непогано заробити. Куди вигідніше вкласти гроші в Україні? Який дохід можна отримати? Можливості найрізноманітніші: від депозитів зі ставкою 11-15% річних до фантастичних 100-200% річних.

І перш ніж скептично посміхатися, подивіться цей прикладПрипустімо, у Вас є 100 тис. грн. Ви можете на ці гроші придбати державні облігації з прибутковістю 10% річних. Ви також можете під заставу отриманих облігацій взяти кредит у банку на два тижні під 7% річних. Отже, у вас на руках – ті самі 100 тис. грн. і на 100 тис. облігацій у заставі в банку, за якими Ви отримуватимете дохід 3% річних (10-7 = 3). Але крім 100 тис. маєте ще 13 днів (за вирахуванням вихідних – 11) до зворотного викупу ваших облігацій. За ці 11 днів Ви можете провернути ту саму операцію 11 разів. І ось Ви вже заробляєте 33% річних (11 * 3 = 33%) і все так само маєте 100 тис. грн. на руках.
А тепер уявіть, що такими операціями займається група професіоналів, які можуть провернути таку операцію не 11 разів, а значно більше. Але при цьому і ризики чималі. Уявіть, що станеться, якщо в разі проблем із ліквідністю банк підвищить ставку до 15% річних. У цьому разі схема працюватиме проти інвестора, завдаючи за кожну операцію 5% річних збитку. Якщо хочете добре заробити, будьте готові до значних ризиків.
. Візьміть до відома: в Україні можна заробити на інвестиціях, але рівень цих заробітків залежить від ризиків, які Ви готові на себе взяти. Одна річ – довірити заощадження банку, чия материнська структура опікується своєю репутацією в усьому світі, зовсім інша – віддати гроші в довірче управління для торгівлі акціями на біржі.

І нарешті третій параметр грамотних інвестицій – кожною справою має займатися професіонал. Якщо Ви вважаєте, що навколо одні шахраї і Вам краще знати, що робити зі своїми грошима, то чому тоді Ви самі не лагодите телевізор, машину, холодильник, а довіряєте це майстрові? Ви маєте інформацію про власників найбільших банків в Україні? Наскільки ці банки надійні? Які можливості заробітку має сам банк, чи покриє він цим ставку за депозитом, яку Вам пропонує? Чи знайомі Ви з топ-менеджерами цих банків? Діляться вони з Вами ринковою інформацією? Кого з українських емітентів облігацій Ви знаєте? Хто з них надійний, а хто «мильна булька»? Якою є поточна середня прибутковість за надійними облігаціями? Чому в акції ризиковано інвестувати? У чому полягає ризик і як йому запобігти? Ви опанували методики оцінки ризику конкретного виду інвестицій? Що Ви знаєте про перспективи світових валют?

Ви відповіли ствердно хоча б на половину питань? Ні? Тоді чому Ви вважаєте, що краще знаєте, куди інвестувати гроші? Але ж це найпростіший перелік питань, відповіді на які повинен знати професійний керуючий активами.

Насправді, для інвестора єдиним важливим моментом є вибір розсудливої та клієнтоорієнтованої управляючої компанії або, якщо завгодно, фінансового консультанта. За якими принципами обирати? Орієнтуйтеся на такі критерії:

1. Чи оцінювало авторитетне рейтингове агентство роботу компанії? Якщо так, то чи є звіт про оцінку у відкритому доступі. Прочитайте його, зробіть висновки.
2. Яка система оцінювання ризиків діє в компанії? Якщо системи немає, то працюючи з такою компанією, ви несете додаткові ризики. Бажано, щоб інформація про систему була у відкритому доступі.
3. Чи доступна інформація про портфелі, якими управляє компанія? Повинна бути детальна інформація про всі активи та операції, здійснювані компанією.
4. Нарешті, бажано особисто познайомитися з інвестиційним управляючим, поставити йому питання, що Вас цікавлять.

Отже, перш ніж вкладати гроші, потрібно усвідомити, що: будь-яка інвестиція ризикована; інвестиції можуть мати різну прибутковість, яка, зазвичай, залежить від рівня ризику. Дуже важко прийняти правильне рішення без порад фахівця.

В нашій компанії Ви можете отримати безкоштовну консультацію, записавшись на семінар або на особисту бесіду з інвестиційним управляючим, тобто зі мною. Будьте розсудливими, обережними, але не втрачайте можливості. Вибір інвестиційного інструмента залежить від мети, яку Ви ставите перед грошима: якщо це навчання дітей або страхові заощадження («на чорний день») – то схема, запропонована в прикладі, неприпустима через високі ризики. Якщо ж йдеться про заощадження, спрямовані на заробітки, то можна розглянути більш ризиковані та дохідні операції (наприклад, поєднання депозитів, інвестиційних фондів і корпоративних облігацій). І так з кожним фінансовим інструментом – вибір залежить, насамперед, від цілей, а правильно обрати інструмент допоможе фахівець.

Але ж і починати слід не з питання «куди вкласти?», а «навіщо вкладати?»